Einde buurtvereniging dreigt Vluchtelingetjes Joegoslavië te gast BEVEILIGING I 7 Gehandicapten krijgen van gemeente Axel veel meer vergoed IDESTEM Sfeervolle kerstviering De Zonnebloem Vetbollen maken voor vogeltjes er stratie bestem Groot tekort aan vrijwilligers en bestuursleden in Hulst ongewenst bezoek... DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS ilieren 'ader" Piet! Bas 50! ZEELAND A6 I Voorspeelavonden muziekscholen I ta 70. Controles op snelheid het veiligste adres Aanhouding voor bezit softdrugs Tas geroofd Ruit ingegooid Aanhouding voor bezit harddrugs In de sloot Hulst Clinge College Axel: liever de PTT X 54 jubileum, fcrloving, j, examen, 3,65 incl. BTW, Iplicht. |ng, 1.- incl. BTW. lanvraag. atourneerd. bef uw tekst pf bij één van |jke opgaven epteerd, indien I, ook indien uw Igd is. ht voor teksten ?n te weigeren, bereiken over de de uitgever zich laam van de i te maken. liteerd! Broede 3reda. J vergeten (en weten, rig bent 1 hele jonge vent! liteerd! anhang. lUWd larlo en Jeska De Bram zit onder zijn baard, vandaar dat hij toch voor de 50e keer verjaard. Pers. Hal 2. De meest rockende eclameman van Teteringen Je dacht toch niet dat je hier onder uit kwam! Afz. de gniffels. nauw samenwerken zoek naar een en fiscale aangiften. Wij vragen nwel SPD afgerond minimaal vijf jaar tskantoor. goede doorgroeimo- werksfeer, waar c centraal staan. u (m/v) solliciteert een van beide func- elijke sollicitatie binnen Accountantskantoren Verwer, personeels- 2280 AC Rijswijk. 'acaturenummer te der 9512.01 en mede- 9512.02). int u contact opnemen Velde AA, telefoon s) of (0113) 38 31 12 ers tot leven MAANDAG 18 DECEMBER 1995 «onze verslaggever wel - Gehandicapten in de gemeen- 'le Axel zijn volgend jaar beter af. B - W van Axel zijn van plan om de financiële tegemoetkomingen voor jeze gr°eP ^ors te verhogen. Een en jider blijkt uit een voorstel van de raad. tanleiding voor deze maatregelen zijn ijverschotten op het beschikbare bud- «tvoor voorzieningen voor gehandicap- Ifliin 1994 en 1995. uiteenlopende redenen maken .(handicapten geen gebruik van die extraatjes, of ze komen er niet voor in aanmerking. Bij de evaluatie van de uitvoering van de Wet Gehandicapten Voorzieningen (WVG) bleek dat het aantal aanvragen en uitgaven in Axel ver beneden de prog noses zaten. Axel hield in 1994 290.000 gulden over. Landelijk ging het in dat jaar om een toevoeging van 771 miljoen gulden aan het gemeentefonds, daarvan werd slechts 542 miljoen gulden besteed. B en W willen met enkele aanpassingen van de WVG-verordening voorkomen dat er opnieuw bergen geld overblijven. Een van de voorstellen is om de kosten voor woningaanpassing volledig te ver goeden, dat was 75 procent. Omhoog gaan ook de verhuiskosten, van 2500 gulden naar 3000 gulden. Bij het verhui zen naar een ingrijpend aangepaste woning of het vrijmaken daarvan gelden voortaan, als de raad ermee akkoord gaat, vergoedingen van 5000 gulden. De vergoeding van de aanpassingskosten van de eigen auto wordt verdubbeld. Gehandicapten mogen nu 4000 gulden aan hun auto laten verspijkeren, dat wordt 8000 gulden. De tegemoetkoming in de kosten van andere vervoersmidde len wordt verhoogd tot maximaal 2500 gulden, dat was voorheen 500 gulden. De bewegingsvrijheid van gehandicap ten die voor vervoer aangewezen zijn op een eigen wagen, taxi's of bruikleen auto's wordt vergroot. De vergoedingen voor eigen- en taxiver voer gaan omhoog van 1670 gulden naar 2000 gulden per jaar. Voor de rolstoel taxi geldt straks een vergoeding van 3000. gulden, dat was 2506 gulden. Voor een bruikleenauto stijgt de bijdrage van 1079 naar 1250 gulden. Verdere stijgin gen zitten bij de vergoeding voor een sportrolstoel (van 4112 naar 5000 gul den). Gehandicapten die rijlessen nodig hebben voor een scootermobiel of een elektrische buitenwagen kunnen tien rij lessen tot maximaal 55 gulden per les declareren. B en W willen daarnaast de inkomens grens verhogen voor gehandicapten die in aanmerking willen kómen voor ver voersvoorzieningen. Die grens wordt gesteld op 48.000 gulden netto per jaar voor een gezin en 34.000 gulden voor alleenstaanden. Die bedragen lagen een kwart lager. Het gevolg van deze maat regel is dat meer mensen aanspraak kun nen maken op vervoersvoorzieningen. De gemeenteraad van Axel praat don derdag 21 december om 19.30 uur over de versoepelde spelregels voor gehandi capten. Kan onze verslaggever Hulst Buurtvereniging Den Dullaert, de grootste in Hulst, wordt met opheffing bedreigd. Het bestuur van de vereniging •[ee(t het afgelopen weekeinde een noodoproep verstuurd om te iomen tot een versterking van iet bestuur en het vrijwilligers- taps. Lukt het niet om mensen erbij te krijgen, dan zal de eerste slap zijn om het aantal activitei ten drastisch te verminderen. In een later stadium wordt serieus gehouden met Geen problemen ,Voor de buitenwereld lijkt het alsof de buurtvereniging met zijn vele activiteiten geen problemen teil. Op de dag van de activiteit is jat ook wel zo, maar alle voorbe reidende werkzaamheden zijn jan achter de rug en meestal zijn tr te weinig mensen om te helpen. Dat is voor ons het probleem," schrijft het bestuur in een brief onder het kopje 'Help Den Dulla ert' aan de wijkbewoners. De groep vrijwilligers is te klein. En van die groep wordt de betrokkenheid steeds minder. „Er zijn nog maar vier leden die ileine kinderen hebben. De anderen helpen al vele jaren lang en sommigen voelen zich niet meer zo betrokken bij bepaalde activiteiten." De pogingen om nieuwe mensen erbij te krijg zijn legio geweest. Edoch, telkens Van onze correspondente I Hulst/Oostburg - De leerlin- van de muziekscholen in 1st en Oostburg verzorgen I morgen voorspeelavonden. In het Baudeloogebouw in Hulst 'reden leerlingen van piano- jacent Wim Wassenburg en van Harinettiste Anne-Marie Jansen voor het voetlicht. l In de zaal van Den Hoekzak in I Oostburg is het programma omvangrijker omdat daar naast piano- en keyboardleerlingen aak wordt meegewerkt door een aantal samenspelgroepen. I Zo staan optredens op het pro- j gramma van het muziekschoolor- st, een accordeonensemble en dwarsfluitgroep. Het betreft I Her leerlingen van de pianisten "lire Clark en Wim Wassen- 'g, keyboardleraar Mare Ver- schelden en fluitist Francois Put- an. De ensembles worden I geleid door Harrie Schroevers. Ie muziekavonden beginnen a 19.00 uur en zijn voor belang- I stellenden gratis toegankelijk. EDITIE ZEELAND jjedactie 'smeuien: Zuidlandstraat 32, -00115-645769, fax 0115-645742. I ,f uren: Peter Oggel (editie- J Peter van den Assem, Frank I 'Hooten, Rein van der Helm, r^teenPuysseleijr'Eugene Stokstraat 1, et 0113-273700, fax 0113-273701. 'deur: Cees Maas (provincie- «slaggever). u!iilVteenstraat 14, tel. 0114- ™70, fax 0114-372771. «wacteuren: Frank Deij(plv.ed. Gerlach Hochstenbach. ftmeni6Zeeland: ":j-mat/m vrij. 0115-645751 'zondag 0115-645753 Wvertentie.^pioitatie "«Stem en 2VK h|ÏS?en: Zuidlandstraat 32, tal 740'fax "115-645741 e9enwoordigers: Irtin - |£7oaile' Pr've 0115-563976, taiS en' Pr'vé0115- 552354 nsDimmers. privé 0115- I tsU,\S]eenstraat 14, [jj 95nv"°ordigers: 114570 Brande- Privé 0114- I Vers,raeten privé i SwImIosm rr,e muurmans' .Jijden: mvr. 8.30- 17.00 uur zonder resultaat, verzucht het bestuur. Subsidie De wijkvereniging bestaat al een kleine dertig jaar en telt bij elkaar zo'n 1400 sympathisanten. Het bestuur bestaat uit zeven leden. Het aantal vrijwilligers is slechts zeventien. De belangrijk ste bron van inkomsten is een subsidie van de gemeente en de jaarlijkse collecte. Financieel zijn er echter geen problemen, zegt secretaris M. de Rijcke. Het is volgens haar vijf voor twaalf. De druk voor het bestuur en vrijwilligers wordt namelijk wel erg groot als niemand zich meldt, zegt ze. De evenementen kalender, die loopt tot juni vol gend jaar, wordt nog afgewerkt. „Daarna bekijken wat de reacties op de brief zijn geweest en welke activiteiten we kunnen voortzet ten." Soundmix De buurtvereniging heeft, behou dens de zomermaanden, elke maand twee tot drie activiteiten. De grote succesnummers zijn de soundmix-playback show en koninginnedag. Verder zijn er activiteiten zoals wandel- en fietstochten en het Sinterklaas feest. Het gevaar voor opheffing is volgens haar reëel aanwezig. „We willen alles doen om te voor komen dat we moeten stoppen, maar we hebben de afgelopen tijd bij sommige evenementen wel eens gedacht dat het de laatste kon zijn." Van onze correspondent Hulst - Bij een viertal door de politie gehouden snelheids controles zijn in het afgelopen weekeinde in Oost-Zeeuws- Vlaanderen 255 weggebrui kers bekeurd. De hoogstgemeten snelheid werd genoteerd op de Woestijnestraat te Clinge. Daar passeerde een automobilist de radarpost van de politie met een snelheid van 127 kilometer per uur, terwijl een maximum van 80 km is toege staan. Het grootste aantal hardrijders ging op de bon op de Gentsevaart te Kapellebrug. Daar reden 136 bestuurders harder dan de toege stane 50 kilometer per uur. Op de Bossestraat in de bebouwde kom van Vogelwaarde liepen 10 weg gebruikers in de 'val' met als hoogstgemeten snelheid 73 kilo meter per uur. Op de Absdaalseweg te Hulst gingen er 88 in de fout. Gecontro leerd werden in totaal 2580 voer tuigen. Van onze correspondent Temeuzen - Kinderhulp Pax Christi is er voor de tweede maal in geslaagd om veertig kinderen uit een vluchtelin genkamp in Joegoslavië drie weken vakantie te bezorgen bij gastgezinnen in Zeeuws- Vlaanderen. Gisteren arri veerden de kinderen en maak ten kennis met de gastgezin nen. Het gezin Jeremiasse uit Temeu zen, bestaande uit vader, moeder, Wilma (17 jaar) Bart (15) en Adri- aan (11) heeft er de komende twee weken twee pleegkinderen bij. Wilma moet haar kamer afstaan, er is speelgoed uitge zocht en een programma gemaakt om de vakantieweken zinvol te besteden. Dick Jeramiasse en zijn vrouw Betty zijn benieuwd naar de kinderen. „Onze kinderen zijn op een leef tijd dat we alles met hen kunnen bespreken. Toen we de adverten tie lazen waarin gastgezinnen werden gevraagd, hebben we het in de groep gegooid. De kinderen waren gelijk enthousiast." Op de vraag waarom ze zich aangemeld hebben, hoeft Dick niet lang na te denken. „Die kinderen zitten in de vernieling, terwijl wij hier baden in weelde. Ik wil dat graag met hen delen. De kinderen daar hebben ook niet om die ellende gevraagd." De familie Jeremiasse vindt het fijn dat er een hele organisatie achter hen staat waarop ze terug kunnen vallen. Alle gastgezinnen krijgen twee ballonnen met daarop een cijfer. De kinderen weten bij welk cijfer ze zijn ingedeeld. Dan roept iemand 'de bus is er' en stuift iedereen naar buiten. Wat bleek, schuchter en moe van de lange reis komen de 22 meisjes en 18 jongetjes in de leeftijd van 8 tot en met 12 jaar uit de bus. „Ze zien er goed uit," weet E. de Cuelenaere uit Aardenburg, een van de gastouders, te vertellen. Twee kleine gasten uit het voormalige Joegoslavië, kort na hun aankomst in Temeuzen. foto camile schelstraete „Moet je eens kijken als ze weg gaan. Dan past het bijna niet meer in de bus"zegt hij enigszins trots. Morgen is er een ontmoe- Bas Hamelink wijst de aanwezi gen op de bagage die uit de bus wordt geladen. Een klein tasje is alles wat ze bij zich hebben. tingsmiddag in de Opstandings- kerk. Er zijn diverse spelletjes en men kan napraten over de eerste indrukken. Van onze correspondent Terneuzen/Clinge/IJzendijke - De Zonnebloem hield in Zeeuws-Vlaanderen op diverse plaat sen sfeervolle kerstbijeenkomsten. Het samen beleven van de kerstgedachte stond voorop. In Temeuzen stond voorzitster Virgin van der Laan stil bij de komende kerst met een gedicht van Toon Hermans over twee sneeuwvlokken. Verder werd ingespeeld op het bereikte vredesakkoord in voor malig Joegoslavië. „Komt allen tezamen" werd gezongen, waarna er een schriftlezing volgde door Pater Heijnen en Ds Hoogendoorn. De liturgie werd afgesloten met het gezamenlijk zingen van 'Stille Nacht'. Aansluitend genoten de gasten van een broodmaaltijd en een optreden van het koor 'De Verrezen Christus'. De Zonnebloem afdelingen Clinge en Nieuw- Namen hielden in gemeenschapscentrum Malper- tuus een kerstmiddag, waarvoor zich 140 personen hadden aangemeld. Jeanne van Broeck, voorzitster van de afdeling Nieuw-Namen, las een kerstverhaal voor, waarna Musical Exchange, onder leiding van M. Bauwens, voor de pauze een aantal musical-lie deren ten gehore bracht. Na de pauze zong een aan tal leden van Musical Exchange Engelse en Neder landse kerstliederen. „Een sfeervolle middag," aldus voorzitster M. Smet-Van de Kelen, waarvan de aanwezigen zicht baar genoten. Veel vrijwilligers waren present om de aanwezigen op een vlotte manier te voorzien van koffie en kerstkrans. In IJzendijke hield de Zonnebloem in het jeugdge- bouw een sfeervolle bijeenkomst. Een van de bezoekers van de kerstviering van De Zonne bloem in Temeuzen tijdens het zingen. foto camile schelstraete (ADVERTENTIE) INBRAAK Erkend Uneto Beveiligings installateur Oranjestraat S - Telefoon 0115-562710 Van onze correspondent Breskens - Om de vogels in de natuur goed de kou te laten doorkomen, werden zaterdagmiddag in de katho lieke basisschool De Schelp- hoek in Breskens vetbollen gemaakt. Dit gebeurde door De Rangers, jeugdleden van het Wereldnatuurfonds en de jeugd van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje. Ward de Brabandere en Petrus van 't Westeinde van 't Duump je maakten de kinderen duide lijk hoe ze het beste vetbollen kunnen maken. Namens de Rangers was Lia de Wever aan wezig. Zij vertelde dat dit de eerste gezamenlijke acitiviteit was van beide natuurbesehermingsver- enigingen. „Bij zowel 't Duumpje als De Rangers was de opkomst de laatste tijd mini maal. We werkten ook langs elkaar heen, daarom zijn we maar samengegaan." Zaterdagmiddag waren elf jeugdleden aanwezig. De vol gende gezamenlijke activiteit is 13 januari. Dan wordt het De jeugd van De Schelphoek bezig met de vetbollen voor de vogels. foto camile schelstraete schor- en sluftergebied bekeken van De Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Tevens zal het zwerfvuil opgeruimdworden. Deze activiteit begint om 13.30 uur. KLASSIEK SINT-NIKLAAS Weihnachts oratorium - van Bach, volledig - door Mariakantorij, koor en orkest van de Kempische oratorium vereniging en solisten - Don Boscokerk-19.30 uur DIVERSEN ST.-JANSTEEN Bingo - De Warande - KBO -13.30 uur Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur CIINGE Koersbal - Malpertuus (KBO - 13.30 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 20.00 uur Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur KIELDRECHT Schieting - 't Sleepbootje - 15.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - St.-Albert -14.00 uur AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur Sport overdaginstuif - 't Sportuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jar 3,- SLUISKIL Kerstsamenzang - 't Meulengat - mmv muziekvereniging Sluiskil en het Ouderenkoor -19.30 uur KOEWACHT Koersbal uur De Vlaschaard - 13.30 FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Goldeneye HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Filmpje 20,00 uur The Net 20.00 uur Seven 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur The Santa Clause MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur The Grapes of Wrath VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Seven 20.00 uur The Bridges of Madison County BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur The American President 20.00 uur El Flor de mi Secreto 20.00 uur Der bewegte Mann 20.00 uur Dolores Claiborne KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The American President 20.00 uur Nine Months 20.00 uur The Little Death 20.00 uur Something to talk about Nieuwvliet - Bij een verkeers controle op de provincialeweg te Nieuwvliet heeft de politie zaterdag twee mannen (18 en 23 jaar) uit Brugge aangehou den. Ze waren in het bezit van 40 gram verdovende middelen (softdrugs) die in beslag wer den genomen. Proces verbaal is opgemaakt. Sas van Gent - Een inwoonster uit Sas van Gent is zaterdag beroofd van haar schoudertas, met daarin een geldbedrag van 2000 Belgische frank en haar paspoort. Dat gebeurde toen ze over de Canadalaan in haar woonplaats liep. De daders, twee jongemannen van circa 20 jaar wisten ondanks een ach tervolging door de vrouw te ontkomen. Sint Jansteen - Gisternacht werd kort voor half drie een ruit ingegooid van een winkel aan de Hoofdstraat te Sint Jan steen. Door het breken van de ruit (3x2,5 meter) liep ook het interrieur in de winkel glas schade op. Temeuzen - De politie heeft gisteren een 51-jarige man uit Temeuzen aangehouden en ingesloten. De man werd aan de Grenulaan in zijn woon plaats betrapt met ongeveer 6,5 gram harddrugs in zijn bezit. De drugs werden in beslag genomen. IJzendijke - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Oranje straat te IJzendijke is zater dagavond een bestelauto zwaar beschadigd geraakt. Deze moest worden weggesleept. De bestuurder, een 55-jarige man uit IJzendijke kon later in zijn woning worden aangehouden. Een ademanalysetest gaf als uitslag 710 microgram alcohol per uitgeademde liter lucht. Hij kreeg een rijverbod voor de tijd van acht uur opgelegd. De man reed met zijn voertuig in de richting Waterlandkerkje, raakte in een naar rechts draai ende bocht van de rijbaan uit het juiste spoor. Kwam daarbij in de voortuin van een woning terecht en kwam tenslotte 50 meter verderop in een sloot tot stilstand. OPBRENGST - De dames van Inner Wheel schrijven 4000 gul den over op de rekening van de actie 'Redt de basiliek'. De dames sprokkelden dit bedrag bij elkaar tijdens de Hulster kerstmarkt. Er werden lekker nijen verkocht en zelfgemaakte spulletjes. Na aftrek van kosten en een kleine naverkoop van 'overschotten' bleef het ronde bedrag van 4000 over. KOFFIEOCHTEND - Joke de Vries spreekt dinsdag 19 december voor de vrouwenkof- fie-ochtend in het Kruispunt aan de Tabakstraat over 'Maria'. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en de organisatie is in handen van de evangelische gemeente Hulst. Er is een crèche aanwezig en de intree is vrij. KERSTMUSICAL - Eerste kerstdag om 14.30 uur wordt in gemeenschapscentrum Den Dullaert de kerstmusical 'In vuur en vlam' opgevoerd. Naast de musical zijn er ook kinder en tieneroptredens, samenzang en ruime gelegenheid voor gezellig samenzijn in kerst sfeer. De toegang is gratis en iedere bezoeker krijgt nog een kop koffie. De organisatie is in handen van de evangelische gemeente Hulst. DANSEN - Zaterdag 23 december houdt dansvereni- ging Flamingo een dansavond. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het orkest De Jumbo's. Het dansen begint om 21.00 uur in gemeenschapscen trum Malpertuus. WAFELS - Muziek- en toneel vereniging Weldoen door Ver maak hield een geslaagde wafelactie. M. Stienen sprak van een groot succes en van een recordverkoop van 1500 wafels. Vele vrijwilliggers waren de afgelopen week huis-aan-huis geweest om bestellingen op te nemen en die werden thuis gebracht. Op zaterdag konden de wafels ook in café De Trou badour worden afgehaald. De opbrengst is bestemd voor het uniformen- en instrumenten fonds. „Wij hebben veel nieuwe jeugdleden," aldus mevrouw Stienen, „zodat het geld goed gebruikt kan worden." Axel - Twee offertes heeft Axel laten opmaken. En daaruit blijkt dui delijk dat in zee gaan met Gerrit de Jonge uit Axel goedkoper is. Niet temin willen B en W de Marijkeschool in Axel de duurdere telefoon centrale van de PTT geven. Doorslaggevend, zo blijkt uit een voorstel aan de raad, is de uitgesproken voorkeur van de school voor de Vox Nuance Plus van de PTT. Kosten 2900 gulden. De raad beslist donder dag over de aanschaf en het nut van offertes.

de Stem | 1995 | | pagina 7