KAMERMEERDERHEID ZAL VOOR PIJLERDAM KIEZEN |WMZ wijst beschuldiging Raadslid Aardenburg af ZEEUWSE PPR HOUDT CONGRES Open huis hervormd kerkcentrum VERLIES WMZ RUIM 'N KWART MILJOEN Geen dijkverhoging MOETEN MEER BETALEN VOOR WATERMETER" Verpleegster gewond Groot recreatie- project nabij Bruinisse Y ergaderingen statencommissies Tariefsverhoging onontkoombaar mËMA. WÊMWÊÊÈIwmüi wm I ^'aQ een Veiligheid voor alles Dode en zwaar gewonde in Vlissingen Warmer hoogwater waterstanden GOES - De N.V. Water maatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) heeft vorig jaar een verlies geleden van 254.000,-. In 1974 leed de WMZ nog een verlies van 1.656.000,-. De WMZ ver wacht dit jaar voor het eerst sinds jaren geen verlies te lij den. Tariefsverhoging voor alle groepen afnemers zal ook volgend jaar onontkoombaar zijn. Dit meldt het jaarverslag 1975 van de Watermaat schappij Zuid-West- Nederland, dat gisteren werd gepubliceerd. De noodzaak van tariefsverhoging wordt veroorzaakt door de stijging van kapitaalslasten en loon- en prijspeil. Projecten als Biesbosch-project infiltratie in Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en de in name van polderwater uit Be lgië zullen de kostprijs van het water extra belasten. De tariefsverhoging van dit jaar zal naar verwachting 3,7 mil joen gulden meer opleveren voor de WMZ. De maatschap pij houdt voor de komende ja ren rekening met een jaarlijkse tariefsverhoging tussen de twaalf en vijftien procent. Het afgelopen jaar daalde de jaar- produktie en inkoop van water van WMZ met 1,9 procent. In 1974 was er nog sprake van een stijging met 4,6 procent. De da ling kwam voort uit de afzet- vermindering in de industriële sector. De afname van water bij de groep huishoudelijke verbruikers steeg enigszins. Het totaal van de produktie en inkoop vorig jaar bedroeg 42,1 miljoen kubieke meter water tegen ruim 42 in 1974. De pro duktie van de eigen pompsta tions van WMZ daalde vorig jaar met 7,5 procent. De pro duktie van de zoetwater- fabriek van de PZEM in Ter- neuzen steeg vorig jaar tot bijna 8,5 miljoen kubieke me ter. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De verkeersmanifestatie, die gisteren is gehouden op de Grote Markt in Goes ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Z.L.M.- verzekeringsmaatschappij, heeft een enorme publieke belangstelling getrokken. Vooral op de jeugd bleek de manifestatie een zeer grote aantrekkingskracht te hebben. Endatwas geen wonder. Want normaal mag de jeugd alleen op eerbiedige afstand kijken naar die snelle politiemotoren en orchesen het rollend materieel van de marechaussee. Gisteren mocht de jeugd echter overal in-, op- aanzitten en daarvan "erd druk gebruik gemaakt. onzer verslaggevers) 'ifeBURG GOES - '"UIWJ, - uuts - IC". laatsteraadsverga- '*lid'n/£rdenbure heeft "er U i erh®t geklaagd ^eWM7 J6 l v°Igens hem Üjl,. boeren met een wat 'iJrvoorralermeter ineens lli)(I1 'vteel meer moeten be- 'tilt. j een WMZ" 'bhsal r k'0!"4 er van het "'"tiijf-h k". de heer Ferket "'J vond dat de heer 'er eerst bij de WMZ I "ens nnen opsteken I .een openbare algnng WMZ te ij'Söis l^rhchter de WMZ- er met name 1 ndbouwers veel mis- over de actie, die om dlt waterbedrijf ten ij en bedrijven ^ote aansluiting op de waterleiding te bewegen een kleinere aansluiting te ne men. In het verzorgingsgebied van de WMZ zijn er ongeveer dui zend boeren, middenstanders en kleine bedrijven, die een watermeter hebben, die ge schikt is voor het doorlaten van maximaal tien kubieke meter per uur. Tot nu toe wer den deze verbruikers inge deeld in de categorie kleinver bruik, maar formeel horen ze tot de grootverbruikers omdat de kleinverbruikers (gewone gezinnen vormen daarvan de meerderheid) een watermeter hebben waar maximaal vijf kubieke meter water per uur doorheen kan. De WMZ wil nu de zaak for meel rechttrekken door de mensen, die een grotere meter hebben, tot de grootverbrui kers te rekenen en hen dan ook de tarieven voor die groep te laten betalen. Uitgerekend is dat de meeste verbruikers van die groep net zo goed een nor male huismeter kunnen ge bruiken en voor zeker 98 pro cent van deze mensen is het voordeliger om nu die gewone meter te laten installeren. In de categorie grootver bruik zijn de kosten voor de mensen, die niet perse de gro tere watermeter willen heb ben, in de toekomst aldus: een vastrecht van 60,-, voor elke kubieke meter van de capaci teit van de meter een bedrag van 600,- per jaar (voor een meter van tien kubieke meter moet dus dan 6000,-worden betaald) en daarnaast een be paalde prijs per afgenomen kubieke meter water. Die prijs ligt dan wat lager dan voor het klein verbruik, maar wil dat voordeel opleveren dan moet je per jaar toch minstens duizend kubieke meter water afnemen. Het gezinsverbruik ligt ge middeld rond de 100 tot 150 kubieke meter per jaar. De WMZ bezoekt momenteel de mensen met een te grote wa termeter om hen te wijzen op het voordeel om een kleinere watermeter te nemen. „We stu ren geen brief, maar we gaan met de mensen zelf praten. Na tuurlijk moeten ze zelf weten of ze al dan niet een kleinere meter willen hebben. Het is in het belang van de mensen zelf", aldus de WMZ- woordvoerder. Hij merkt ook op dat het voor boeren, die bijvoorbeeld snel een tank met water gevuld willen hebben, voordeliger kan zijn naast een kleine waterme ter zelf een waterreservoir aan te schaffen, dan de tarieven van de grootverbruikers te be talen. Met zo'n reservoir kan een tank ook snel worden ge vuld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan het eind van de tachtiger jaren zal in de Oosterschelde een waterdoorla- tende pijlerdam gereed liggen, waarvan de schuiven bij zware storm kunnen worden afge sloten. Nu al kan deze conclusie met vrij grote zekerheid worden getrokken, hoewel de Tweede Kamer haar oordeel over het advies van Rijks waterstaat tot het bouwen van de open dam nog moet geven. De politieke standpunten zijn weliswaar nog niet alle maal duidelijk afgebakend, maar in grote lijnen valt toch wel vast te stellen hoe de afloop van de kamerdebatten zijn zal. D '66 en de PPR alsmede een meerderheid in de PvdA zullen bij minister Westerterp ervoor pleiten om alsnog „uit oogpunt van goed bestuur" de mogelijkheid tot het verhogen van de dijken rond de Oosterschelde door Rijks waterstaat te laten onderzoeken. Deze mogelijkheid, die vol gens een onderzoek van het Amersfoortse ingenieursbu reau Dwars, Hederik en Ver- hey beduidend goedkoper is dan de bouw van de dam en dezelfde mate van veiligheid voor de Zeeuwen biedt, is na melijk steeds door Rijkswater staat al bij voorbaat afgewe zen. KVP, ARP en CHU zullen unaniem hun fiat geven aan de „pijlerdam-oplossing" omdat die opgenomen was in de af spraak die de kamer eind 1974 met minister Westerterp maakte. Het KVP-kamerlid P.A.M. Cornelissen verklaarde gisteren overigens wel, dat hij nog een afdoend antwoord van minister Westerterp wil heb ben op het dijkverhogingsrap port van voornoemd inge nieursbureau. Verder is hij persoonlijk van mening, dat er niet langer „gemekkerd" dient te worden maar dat er nu snel gebouwd moet gaan worden aan de pijlerdam. De WD-fractie zal naar alle waarschijnlijkheid ook una niem voor de pijlerdam kiezen, hoewel woordvoerder Henk Koning gisteren desgevraagd meedeelde, dat er nog in het geheel geen uitgesproken standpunt over het al dan niet aanvaarden van die dam in zijn fractie heerst. „Dinsdag gaan we met z'n allen de mogelijk heid van dijkverhoging nauw gezet afwegen tegen de merites van de pijlerdam. Daarbij gaan we maar van één standpunt uit: veiligheid voor alles en op de tweede plaats pas het kos tenaspect. Overigens geloof ik niet, dat dijkverhoging zo goedkoop zal zijn als Dwars, Hederik en Verhey aangeven. Het onderhoud van de dijken is onder andere niet in de bere kening opgenomen", aldus Koning. Ondanks deze opstelling valt echter toch met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te voorspellen, dat de WD voor de pijlerdam zal kiezen, vooral omdat ook nog rekening gehouden dient te worden met de ongetwijfeld felle aanval SLUISKIL - Bij het verwis selen van een zuurstoffles in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil, klapte het reduceer ventiel en kwam de zuurstof door onbekende oorzaak tot ontbranding. De verpleegster, die dit karwei uitvoerde bij het bed van een patiënt kreeg brandwonden aan de hand en am die minister Westerterp in de kamer zal doen op het plan tot dijkverhoging. Met andere woorden: de meerderheid van de Tweede Kamer zal aan het eind van deze maand akkoord gaan met het bouwen van de pijlerdam. Ook Jan Terlouw, fractievoorzitter van D '66 heeft dit al voorspeld, hoewel hijzelf tot het uiterste zal blij ven proberen het onderste uit de kan te halen. De discussie zal heus nog wel hoog oplaai en, dat wel, maar de uitslag is nochtans voorspelbaar gewor den. BRUINISSE (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben woensdag groen licht gegeven voor de bouw van 445 tweede-woningen nabij Bruinisse in het middendijkse gebied langs het Grevelingenmeer. Het gemeentebestuur van Bruinisse heeft donderdagavond de goedkeuring van de bouw door de projectontwikkelingsmaatschappij Wilma te Weert gegeven. Deze maatschappij heeft van de landbouwers ter plaatse 140 ha grond gekocht waarop in de toekomst een groot recreatieproject gaat verrijzen met meer dan 1800 tweede-woningen. De heer A. L. van Gees- bergen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal op 22 mei de eerste paal slaan voor deze eerste aanzet van het gigantische project dat in fasen zal worden uitgevoerd, Wilma Weert is ook de exploitant van de jachthaven ter plaatse die ruimte biedt aan ongeveer 600 grotere en kleinere jachten en die al enkele maanden is uitverkocht nadat zij vorig jaar officieel is geopend. Men zou graag een tweede jachthaven aanleggen, die wel voorkwam op het zogenaamde plan Santema tot ontwikkeling van het Gre- velingebekken, maar op de nieuwe inrichtingsschets niet meer is ingetekend. Naast de tweede-woningen worden allerlei recreatie voorzieningen in het gebied tot stand gebracht. Zo werd vorige week ook vergunning afgegeven voor het inrichten van een caravanpark „Onze Hoeve", gesitueerd rond de boerderij „Nooit gedacht". Hier is plaats voor 266 sta- en 90 toercaravans. Tennisbanen en een midgetgolfbaan zijn reeds aangelegd. Men is bezig met het graven en in gereed heid brengen van een kanovijver en andere evenementen, ondermeer een klein verwarmd zwembadje. De manege die reeds in bedrijf is wordt 5 juni officieel geopend. In het plan zijn ook nog opgenomen een kinderboerderij, een groot zwembad, diverse andere attracties, al naar gelang de andere fasen van het project zullen worden uitgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De afde ling Zeeland van de Politieke Partij Radikalen (PPR) houdt zijn provinciaal congres op za terdag 22 mei in de sporthal in Heinkenszand. Het congres begint om 10.00 uur. Naast het huishoudelijke gedeelte komt op het Zeeuwse PPR-congres de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer verkiezingen aan de orde en met name ook de lijsttrekker van de PPR. Verder zal het PPR-Tweede Kamerlid Henk Waltmans spreken over het onderwerp „PPR, regerings partij of oppositie (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - Op dins dagavond 18 mei houdt het documentatiecentrum van het Provinciaal Hervormd Kerkcentrum te Middelburg open huis. Het documenta tiecentrum staat dan voor bezoekers open van 19.30 tot 21.30 uur. De open-huis-avond van dinsdag 18 mei is de laatste van dit seizoen. Het docu mentatiecentrum heeft de laatste tijd weer veel nieuw materiaal aangeschaft Vooral de audiovisuele dienst heeft veel materiaal laten verschijnen over de problematiek van de derde wereld. Het documentatiecentrum heeft als doel personen en groepen de gelegenheid te geven zich te oriënteren. Slechts bij uitzondering leent het documentatiecen trum zaken uit. Het centrum beschikt over materiaal voor katechese- en godsdienston derwijs evenals materiaal over vraagstukken als oorlog en vrede, discriminatie, men senrechten en milieu. Verder kan men zich in het docu mentatiecentrum oriënteren over diaseries en klankbeel den over diverse onderwer pen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De commissie voor financiën uit de Provin ciale Staten van Zeeland komt in vergadering bijeen op maandag 17 mei om 16.30 uur in het Provinciehuis in Middelburg. De commissie bespreekt onder meer de intrekking van de wet op de calamiteuze polders van 1870 en de subsidiëring van de Zeeuwse Monumentenwacht. De commissie voor onderwijs, cultuur enz. uit de Zeeuwse Provinciale Staten belegt een vergadering op woensdag 19 mei om 16.30 uur in het Provinciehuis te Middelburg. Ook deze com missie spreekt over de subsidiëring van de Zeeuwse Monumen tenwacht en ook over de subsidiëring tot aankoop van buiten dijks natuurgebied. De vergadering tenslotte van de commissie van advies en bijstand voor de streekplannen uit de Staten is verschoven naar dinsdag 1 juni om 10.30 uur op de Provinciale Griffie te Middelburg. VLISSINGEN - Donderda gavond laat is bij een verkeer songeval in Vlissingen de 32- jarige J. Boonman uit's Heer- enhoek om het leven gekomen. De man vergat na het inhalen van een voor hem rijdende auto terug te gaan naar de eigen weghelft. Hij kwam frontaal in botsing met een tegenligger. De heer Boonman was op slag dood. Een inzittende van de tegenligger, een 40-jarige vrouw uit Vlissingen, werd zwaar gewond. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Overwegend droog met zonnige perioden. Ge leidelijk warmer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp. omstreeks 8 graden. Max. temp. omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor maandag. Aantal uren zon 3 tot 15. Min. temp. omstreeks 9 graden. Max. temp. omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Morgen, zondag 16 mei. Bergen op Zoom 4.58 en 17.21 Hansweert 4.30 en 16.49» Terneuzen 3.50 en 16.11 Vlissingen 3.17 en 15.40 Wemeldinge 5.15 en 17.45 Maandag 17 mei. Bergen op Zoom 5.44 en 18.08 Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 5.14 en 17.34 4.36 en 16.57 4.03 en 16.27 6.01 en 18.29 Konstanz 302 plus 4, Rheinfel- den250 plus 7, Plittersdorf 380 min 16, Maxau 430 plus 2, Plo- chingen 146 min 1, Mannheim 258 plus 22, Steinbach 116 min 9, Mainz 240 plus 14, Bingen 112 plus 6, Kaub 141 plus 5, Trier 240 onv., Koblenz 150 plus 4, Keulen 93 plus 9, Ruh- rort 235 plus 22, Lobith 842 plus 15, Pannerdense Kop 818 plus 15, Nijmegen 642 plus ll.IJsselkop 790 plus 10, Eefde IJssel 317 plus 5, Deventer 200 plus 6, Katerveer- Spooldersluis 21 plus 1, Mon- sin 5456 plus 14, Borgharen 3788 plus 1, Belfeld 1089 onv., Grave beneden de Sluis 496 plus 1.

de Stem | 1976 | | pagina 13