De Stem/De Vrije Zeeuw BEGINT HINDERWET PROCEDURE BROOMCHEMIE Plannen voor renovatie woningen Aardenburg- Eede „Duobroek" op bonte avond Zeldenrust „Trafipax" meedogenloos voor snelle rijders Raadssnippers Aardenburg Missie-expo Terneuzen in Oostburgse vrouwengilde vergadert stad streek Programma koninginnedag en bevrijdings dag in Oostburg Philippine Zware taak Eede Kloosterzande Koewacht neuzen DONDERDAG 6 MAART 1975 5 (Van een onzer verslaggevers'* TERNEUZEN Op 7, 8 en 9 maart wordt er in het be jaardencentrum „De Blide" een missie-tentoonstelling ge houden. Drie dagen lang biedt pater Reiners, missie-procura tor, allerlei handwerkstukken uit missielanden te koop aan. Onder de voorwerpen die op de expositie te zien zijn be vinden ziclï onder meer oude beelden en maskers, nieuwe speren, overtrokken met anti- lopenhuid, grote en kleine tamtams en dekenkisten. De voorwerpen zijn afkomstig uit Tibet, Thailand en China. De openingstijden zijn iedere dag van 10 tot 12 en van 14 tot 21 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op konin ginnedag en bevrijdingsdag (5 mei) zal een aantal feestelijke activiteiten in Oostburg plaatsvinden, georganiseerd door een speciaal comité. Ter bestrijding van de te maken kosten waarvoor de subsi die van de gemeente Oostburg aanvulling behoeft is in middels een huis-aan-huis col lecte gehouden. Het programma ziet er ln eerste opzet als volgt uit: 30 april 10-12 uur optreden jeugdcircus Reinardi in sport hal De Veerhoek; 14 - 15 uur aanbieden geschenk burgerij aan drumband Oostburg waarna een muzikale show: 15 uur vertrek geeostumeerde op tocht vanaf het Ledelplein. Bevrijdingsdag 5 mei: 10 uur opbouwen kinder-Lunapark; waarna opening om 13.30 uur volgt: 14 uur: eerste filmvoor stelling in het Ledeltheater; 15.30 uur: tweede filmivoor- stelling; 17 uur derde voorstel ling; 19.30 uur lampionoptocht met medewerking van harmo nie Oostburg en Veronica uit Zuidizande; 21 uur: vreugde vuur, gevolgd door een bevrij dingsbal voor jong en oud. O o o AXEL De Halle 20.00 u.: Lezing dr. A. Ramiselaer „De Joodse geloofsbeleving thans". BERGEN OP ZOOM Roxy 18.45 en 21.15 u.: Keetje Tippel 18 j. Luxor 20.00 u.: The man with the galden gun 14 j GOES Grand 20.00 u.i j- Mash 14 HULST Den Dullaert Sportlaan 14, expositie Barbara Jean van der Braak met tekeningen (t.m. 14 maart). Open dage lijks van 8.30-21.00 a Burger zaal Stadhuis Expositie por tretten, schilderijen (tm. 19 maart). Open ma. t.m. zat. van 8.30-12.00 u. en van 13,30-17,00 a KLOOSTERZANDE R. van Kruyssen 13.30 a: sdhietinig voor bejaarden. MIDDELBURG City-Theater - 20.00 u/; The Excorcdst 18 j. Vleesbal SBK-Zealand, tentoonstelling (t.m. 9 maart) Open ma t.m. zat. van 10.00- 17.00 u. en zonid. van 14.00- 17.00 u. Expositiecentrum Lange Noordstraat 57, tentoon stelling gewijd aan de dicht bundel „Betreffende vogels" van Hans Warren en werk van de illustrator H. Slijper (tm„ 21 maart). Open dó. t.m. zat van 14.00-17.00 u. OOSTBURG Ledel Theater 20.00 u.: Film „Oranjes jacht op wereld goud", georg. door de Lions Club t.b.v. de stichting Molen- behoud W. Z. Vlaanderen. ROTTERDAM Theater in den Twijfelaar 12.45 u.: Lunchtheater. Luxor Theater 20.00 u.: Hoofdstad Operette met „Gra- fin Mariza". De Doelen (grote zaal) 20.15 u.: Rotterdams Philharmonisch Orkest (Pro gramma: Ravel). De Doelen (kleine zaal) 20.15 u.: „Een klein concert". Cabaret voor muzikale mensen. Hofplein Theater 20.15 u.: Theater groep Funhouse met „Clas sics". Schouwburg 20.1-5 u. Publieksthe-ater met „Gijs- brecht van Amste-1". TJieater De Lantaren 20.30 u.: Kapi tein Badia Theater. TERNEUZEN Zuidland Theater 20.00 u.: „Weg met de boeken, de straat op" van S-huji Teraya- ma. Filmhuis 't Kieklkot. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het Aar- denburgse gemeentebestuur onderzoekt thans de uitvoer baarheid van een suggestie om het gemeentelijk zwembad te verwarmen door middel van zonne-energie. Een idee dat aan de hand is gedaan door ir. P. van Drondelaar uit Aarden burg. Deze wijze van verwar ming vindt thans reeds toe passing in Amerika en Austra lië. Èe-de zal geen openbare te lefooncel krijgen. De raad ging zonder meer akkoord met de stelling van het college dat een dergelijke voorziening te duur wordt. Er moet namelijk f 4200 voor de cel warden op gebracht. Het verschil tussen werkelijke ontvangsten en dit geraamde bedrag zou betaald moeten worden door de ge meente. De inspecteur voor het la ger onderwijs heeft laten we ten dat binnen 14 dagen de vergunning afkomt voor de nieuwbouw van de openbare lagere school. Een zucht van verlichting door de PvdA-frac- tie. De raad besloot de raads fracties een tegemoetkoming voor het fractiewerk a raison van f 50 per jaar per raadslid te geven. De heer A. Paridaen was als enige tegen. „Voor zo'n kleine gemeente als Aar denburg zie ik hiervan het nut niet in". De heer W. van Hel den evenwel. „Wij vergaderen dikwijls met onze achterban en dat loopt in de papieren' zo zei hij. Het evenementencomité wil het gerestaureerde Kaai- plein dan hopelijk compleet met kikkerfontein - feestelijk ln gebruik nemen. Gedacht wordt aan een soort f eest- week. Voor beplanting, /ban ken, het hekwerk, en vier spuitende kikkers, voteerde raad een krediet van f 10.800. De heer E. Ferket vindt het niet erg dat de vaste oe verbinding niet westelijker is geprojecteerd. „De nieuwe tracés van de vierbaanswegen lopen kriskras door het land en tasten het landschap aan. De isolatie van West- geldt Zeeuwsch-Vlaanderen alleen ten opzichte van Wal cheren, en ik ben er eigenlijk wei gelukkig mee", zo zei hij. Dezelfde heer Ferket be treurde het dat men uit land schappelijk oogpunt zo lang gewacht heeft met het geven van de ontgrondingsvergun- nin-g van de steenfabriek. „Men wiil het landschap be houden, dus stilstand. Doch als men daar vroeger oo-k zo over had gedacht, was het hier alle maal nog zee of schorren. Een landschap wordt gemaakt door de mensen die er in leven", zo zei hij. VLISSINGEN Alhambra 20.00 u.i SPYS 14 j. ZIERIKZEE Huis van Nassau 20.00 U.Ï Lezing P. Benninik Bolt over „De Jedlinekliniek". ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20.00 u.: „Madame Butterfly". Kon. Ned. Schouwburg 20.0G u.: „Sunshine Boys" KVS Brussel. Meir Theater 20.31- u.: „Menuet" van Pieter De Prins GENT Kon. Ned. Schouwburg 20.00 u.: Musical „Cabaret" van Joe Masteroff, Fred Ebb en John Kander. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Katho liek Vrouwengilde Oostburg zal op maandag 17 maart in gebouw Pro Rege de jaarver gadering houden. Behandeld worden jaar- en kasverslag, en tevens zal gelegenheid bestaan voor betaling van de contribu tie. Om aan de jaarvergade ring een gezellig tintje te ge ven worden voorts dia's uit eigen streek vertoond door de heer van 't Westeinde en is er bingo. De leden van het vrouwen gilde kunnen zondag 9 maart naar de operette „De dochter van de tambour-majoor" in Gent. Vertrokken wordt per bus vanaf de Markt in Oost- burg om 18.45 uur. De dames worden dan rond 24 uiur thuis verwacht. De leden worden er op geat tendeerd dat 14 april 's mid dags om 14 uur in het her vormd kerkcentrum een voor- lichtingsmiddag begint over kanker. De midda-g staat onder auspiciën van de Zeeuwse Vrouwenraad. Inleider is dok ter Ter Bals, die met name de borst-, long- en baarmoeder- kanker za) behandelen. Luchtdrukbukswedstrijd Een dezer dagen hielden de luchtdrukbuksverenigingen „In de - Roos" uit Philippine en „Het Gulden Schot" uit Axel een wedstrijdavond in het clubhuis restaurant „De Zwaan" bij H. Cornelis te Phi lippine. Thuis had Axel ge wonnen met 861 tegen 785 punten. Ook te Philippine is het resultaat ten voordele van Axel uitgevallen, de uitslag luidde als volgt: Philippine: 1. M. Vermeirssen 160 punten, 2. W. Taelman 158, 3. H. Ver mast 153, 4. L. Taelman 150, 5. L. van Hecke 150. Dit bracht het totaal op 771 punten. Axel: 1. H. v. d. Hoofd 166 punten, 2. F. Willems 1165, 3. C. Vesseur 163, 4. Sj. Provo 162, 5. K. Overdulven 161. Dit bracht het totaal voor Axel op 817 punten zodat Axel op nieuw met de zege naar huis Sing. Prijsbolling Onlangs hield de bolclub „Nooit Ge dacht" een prijsbolling voor de leden in Sas van Gent. De uitslag van deze wedstrijd luidde als volgt: 1. R. War rens, 2. J. Baart, 3. J. Lauret, 4. R. Hemelsoet, 5. S. Vrie- linck, 6. F. Lutaert, 7. A van Hurck, 8 A. v.d. Bossche, 9. A de Caluwé, 10 B. van Lim- men. Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 Ujnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN Maandag t.m. vrijdag 8 15 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda Maandag t.m. vrijdag van 19.00 - 20.00 uur, en zondag van 20.00 - 22.00 uur. tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderentel. 01140-3751. Midden-Zeeland 01100- 4944. REDACTIE Chef Zeeuwse redactie S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 7920. privé Lorentzlaan 50, Terneuzen, tel 01150 - 5745; algemeen redacteur Zeeland drs, J Bouwmans, kantoor Klokstraat I, Goes tel. 01100 - 8030. privé Zuidvliet- straat 53, Goes, tel 01100-8138; redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, kantooi Klokstraat 1, Goes, tel 01100 - 8030, privé Voorburcht 37. Kapelle tel 01102 2320; redacteur voor Terneu zen en Kanaalzone f. de Schipper kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 - 7920 privé Noordstraat 45 Hoek, teL 01154 1556, redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen H. Postma, kantoor Steenstraat 14, Hulst, teL 01140 - 3751, privé Walmolenstraat 12, Hulst. tel. 01140 4159 Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, tel 01170 3370; foto-ioumalist voor Zeeland C. J de Boer kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL 01150-7920, privé Langs de Kreek 56, Terneuzen. tel. 01150- 3137, sportredactie Zeeland A Koomen. Troelstralaan 8. AxeL tel. 01155 - 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: W. Hendriks, teL 0X140 - 3751. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland C. Menu, teL 01100 - 4316. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Binnen nu en veertien dagen gaat Broomchemie een hinderwetver' gunning aanvragen voor de bouw van een chemisch bedrijf in Terneuzen. Het vooroverleg met de verschillende overheidsinstanties is bijna afgelopen. In grote lijnen is de fabriek het meet onder meer de AWL, het Riza en Rijkswaterstaat eens kunnen worden. Enkele details moeten nog besproken worden. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG B. en W. van Aardenburg onderzoeken thans de mogelijkheid de ruim 25 jaar oude woningen aan de Feurssenstraat in Aardenburg te laten renoveren (vernieuw bouw). Tegelijk houdt zij de mogelijkheid in de gaten te vens de huizen aan de Nieuw straat in Eede, die van onge veer dezelfde tijd dateren, in een eventueel renovatieplan op te nemen. In de dinsdagavond gehou den raadsvergadering wees mevrouw M. Ryckaert-Blom- me op de onhoudbare situatie in veel keukens van woningen aan de Peurssenstraat, waar men met lekkende aanrechten wordt geconfronteerd. Zo'n renovatieplan is overi gens niet een, twee, drie, ge maakt, want daaraan gaat een zeer tijdrovend onderzoek vooraf, waarbij de situatie van iedere woning apart bekeken moet worden", zo liet de bur gemeester drs. W. Lockefeer weten. Mede in verband met al de werkzaamheden aan het eigen woningbezit, verbonden, denkt het college er over het personeelsbestand uit te brei den. Aardenburg is de laatste ge meente in Zeeuwsch-Vlaande ren die nog een eigen woning bedrijf heeft. Ruim 300 wo ningen worden thans beheerd en bezinning hierop is noodza kelijk, aldus het college. „Houden wij de woningen in eigen beheer, dan moet dat beheer goed geschieden. Be sluiten wij de woningen af te stoten, dan dienen de belangen fan de bewoners te worden gewaarborgd", aldus de heer Lockefeer. Hij vond het wo- hmgbeheer een zware taak voor de kleine gemeente Aar denburg. De stedenbouwkundige van gemeente heeft opdracht gekregen een uitbreidingsplan v°or de kom-Eede op te stel ten. Dit antwoordde de raads voorzitter op de opmerking van de heer W. Standaert, die set, dat het wat dat betreft „vijf voor twaalf is" in isede. De heer Lockefeer be aamde dit. Hij zei dat het college van mening is dat Ee de een eigen natuurlijke groei ®oet hebben. „De nieuwe wo- J'ngen lopen thans lekker vol, daarom dat er weer een nieuw Wan nodig is. Dat is urgent", J zei de heer Lockefeer. Aan de hinderwetprooedure is zoals gebruikelijk ook een hoorzitting verbonden. Wanneer deze wordt gehouden is nog niet bekatd. Broomchemie hoopt zo'n vijftig werknemers uit de ka naalzone aan te trekken. In totaal gaan er zestig a zeven tig man op het bedrijf wer ken. Daarnaast kunnen er nog zes a tien man geplaatst wor den op een ontwikkelings- en researchlaboratorium. Van de werknemers in de huidige vestiging van Broomchemie in Wierden komen er tien a twaalf man mee naar Terneu zen. Deze werknemers werken al vanaf de oprichting bij het bedrijf, Het bedrijf publiceerde deze week via het Terneuzense pu- blic-relationsbureau Beuchez een uitgebreid stencil met in formaties over de produktie van broomverbindingen. In dit stencil zijn ook de veiligheids maatregelen bij eventuele on- Middenstandsvereniging De r.k. middenstandsvereni ging int Joseph heeft tijdens de jaarvergadering in hotel De Linde te Kloosterzande de heer F van Goethem tot nieu we voorzitter gekozen. De functie heeft een voorlopig ka rakter omdat de vereniging binnenkort wellicht wordt om gebogen tot een grotere en nieuw te vormen onderne mersvereniging in Hontenisse (zie De Stem van dinsdag) Aan het bestuur werd de heer E. C-ompiet toegevoegd. gelukken met gevaarlijke stoffen verwerkt. De heer W.C.W. Baars, de man die voor de komst van Broomche mie naar Terneuzen de weg plaveide zei gisteren over die veiligheidsmaatregelen het volgende' „Het ls voor ons zaak zo goed en zo veilig mogelijk te bouwen. Ik ga er zelf toch ook werken en ik ben geen zelf moordenaar. Economisch ge zien is het ook veel beter om zo'n fabriek veilig op te zet ten. Als er bij onveilige instal laties wat gebeurt, dan ben je maanden uit de running en dan ben je je klanten kwijt en zie die maar eens terug te krijgen. Die veiligheid is voor het bedrijf een zaak van zelf bescherming". Het brandge vaar is volgens de heer Baars bij Broomchemie tot het mini mum beperkt. „We maken zelf veel brandvertragende stoffen. We hebben wel wat brandbare Spullen zoals bijvoorbeeld op losmiddelen". De heer Baars herinnert zich dat er bij de produktie van broom de afgelopen jaren weinig bedrijfsongevallen met dodelijke afloop zijn voorge komen: „In Israël is het nog nooit gebeurd, in Engeland wel, zo'n tien a vijftien jaar geleden". Voor de toekomst ziet de heer Baars nog wel mogelijk heden om het bedrijf in Ter neuzen uit te bouwen. Voorlo pig beslaat het bouwterrein van het bedrijf aan de Zeven- aarhaven 5 hectare, terwijl er nog 4 hectare in optie zijn. De bouwkosten van de fabriek bedragen 25 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een aantal leerlingen en leraren van het Zeldenrustcollege in Terneuzen verzorgde gisteren voor de ouders van de leerlingen een bonte avond in het Zuidlandtheater. Een van de attracties was de „duo broek" verzorgd door een trio meisjes van het Zelden rustcollege. De bonte avond vertoonde een uiteenlopend program ma met klassieke zowel als popmuziek, toneelstukken en sketches en een turndemonstratie. Het toneelstuk dat een zevental leerlingen opvoerde heette „Vaders verjaardag". Een ander kort stuk droeg de titel „De doden". Schieting Aan de bejaar- «fnschieting in café J. de JfPphteneire namen 51 schut- 5? tel. De uitslag: hoogvo- Abaert Terneuzen, eerste J. ?fe' C. de Schepper koe vacht, tweede zijvogel P. nondt Kloosterzande, meeste ®ette vogels H Suy Koe- imS volgende be- r,?u chietinS bU J- de uuchteneire vindt dinsdag 17 halftw !>'aats Men hefiiit 010 Terne .Rectificatie De M.A.N.- zoak K Terneuzen gaat niet V.J~ gisteren abusievelijk Van n stond. tegen de komst «ia» ow'chemie protesteren, r tegen de komst van "temehemie. Vroeger per uur een paar overtredingen, nu in Terneuzen ruim twintig in een uur. Het is oppassen geblazen voor de automobilisten. (Van onze correspondent) De traditionele radar-apparatuur, met rechts de flitser en binnen de camera. TERNEUZEN Bestuurden van motorvoertuigen, die door de gemeente Terneuzen rijden, komen eerst later te weten als ze „ergens) in de gemeente" zich bezondigd hebben aan een over treding van de maximumsnelheid, zonder een controle te hebben gemerkt. Dat heeft dan de Trafipax van de Terneuzense gemeen tepolitie op zijn geweten. „Nieuw is het helemaal niet", zegt de hoofdinspecteur-korps chef van de Ternuzense gemeentepolitie in Terneuzen, de heer E. Hubregtsen. Tot nu toe werden bestuurders van motorvoertuigen gecon troleerd met behulp van het Mestaradarapparaat. Toen stonden de agenten langs de weg en als met dat apparaat geconstateerd werd dat een automobilist te hard reed, gaf hij een teken aan zijn collega, die wat verderop stond en dan werd de autobestuur der gesommeerd te stoppen. Het nadeel van dit systeem was dat andere auto's die te hard reden, ongemoeid verder konden rijden. Een agent kan ook maar eén karwei tegelijk doen. Nu worden auto's die te hard rijden gefotografeerd. Op het bestaande Mesta- apparaat, ls nu een foto-toestel aangesloten. De dienstdoende agenten zetten het apparaat in de auto op de snelheid die ter plaatse mag worden gereden en als een auto, met te grote snel. heid door de radarstraten rijdt, wordt de achterzijde gefotogra feerd, met het kenteken er „levensgroot" op. De films worden ontwikkeld en als een automobilist twijfelt aan de juistheid van het proces-verbaal, mag hij op het politiebureau het negatief in een viewer komen bekijken.

de Stem | 1975 | | pagina 5