Europa heeft geen invloed meer in de wereld MORLOOK Nixon wil eervolle terugtocht uit Zuid-Vietnam PIKEUR SER VINDT AANVAL OP WERKWIJZE „NIET SPORTIEF" Prof. Hallstein aan vooravond Europees congres: WIJ RICHTEN ONS ZELF TEN GRONDE GELUKWENS MEVROUW EISENHOWER Raad is worstinoleii voor hete sociale hangijzers sterke jongenslaars! voor de tieners! WAT WIL DE NIEUWE PRESIDENT? NOODZAAK ENGELAND Aannemer in ziekenhuis overleden na verdoving Nog 4 concilie zittingen Stakingsrecht Kluiven PROF. HALLSTEIN De republikeinse oud-president Dwight Eisen hower heelt de pas gekozen Kichard Nixon „enige goede adviezen" gegeven voor de behandeling van de problemen die hem te wachten staan. Nixon bezocht de 78- jarige generaal in het Walter Reed- hospitaal, waar deze herstellende is van enige zware hart aanvallen. Gedurende acht jaar was Nixon vice-president onder Eisen hower. Na een gesprek van drie kwartier piet de oud president vertrok Nixon met zijn gezin voor een korte vakantie naar Florida. Hij zei te hopen dat Eisenhower hem ook in de toe komst van advies zal dienen. De nieuw gekozen president werd in het ziekenhuis gelukgewenst door de ex-first lady, mevrouw Mamie Eisen hower. (foto) (ADVERTENTIE) I j Heelmooienheel warm is dit gevoerde kinderlaarsje. 1 Schitterend suède en waterdichte i I Maat 20-31 vanaf De hele winter droge voeten. Geweldig sterke jongens- I laars met water- l dichte zool. I Ultra warme voering. I Zwart en bruin. I Maat 28-38 vanaf De grote mode, nu ook voor onze leners, leuke knie- 'aarsmet modieuze Wreefband en oohte rils. Bruin. Maat 28-36 Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Den Hf3"1Schieda"i Vlaardingen en Haag Leiden Dordrecht (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De nieuwe Amerikaanse president Nixon heeft de Vietnamese politiek van president Johnson gesteund. Hij heeft niettemin beloofd, dat hij vanaf het ogenblik, dat hfj de macht in handen heeft, „de fouten van het verleden" niet zal herhalen. Hjj heeft bovendien de wens te kennen gegeven, naar vrede door onderhandelingen te zullen streven en het conflict in Vietnam te willen „ontamerikaniseren". In het licht van de verklaringen van de pas gekozen president, kan zijn houding ten aanzien van een aantal binnen- en buitenlandse vraagstukken in grote lijnen aldus geschetst worden.: VIETNAM Nixon stelt zich voor, alles in het werk te stellen om een duur zame vrede te vestigen. Hij heeft zich voorstander verklaard van stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam. Maar Nixon zegt gekant te zijn tegen een „niet-eervolle" te rugtocht van de Amerikaanse troepen uit Vietnam, die degenen van de „harde lijn" in Peking en Moskou zou aanmoedigen. De nieuwe Amerikaanse presi dent wenst het conflict in Viet nam te „ontamerikaniseren". Hij heeft vrije verkiezingen bepleit, waaraan ook het Zuidvietnamese bevrijdingsfront zou kunnen deel nemen, met het oog op de vor ming van een nieuwe regering voor Zuid-Vietnam. RUSLAND Nixon heeft zich voorstander verklaard van besprekingen met de Russische leiders na verster king van het potentieel en de ac tiviteit van de NAVO. De nieuwe Amerikaanse president zegt er van overtuigd te zijn, dat goede Amerikaans-Russische betrekkin gen noodzakelijk zijn voor het be houd van de vrede. KERNWAPENS Hoewel Nixon zich voor het verdrag tegen verdere versprei ding van kernwapens heeft uitge sproken, is hij van mening, dat het wenselijk is de ratificatie er van uit te stellen, in het licht van de invasie van Tsjecliosio- wakije. De nieuwe Amerikaanse presi dent is voor de ophouw van een raket-afweerstelsel tegen raket ten en zegt overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid, een Ameri kaanse superioriteit tegenover de Sovjet-Unie te handhaven op het gebied van de bewapening. NAVO Nixon betreurt het „verval" van de NAVO. Hij is voor nauw con tact met de leden van deze orga nisatie. ARME LANDEN Ten aanzien van de hulp aan onderontwikkelde landen is Nixon van mening, dat de Verenigde Staten deze hulp moeten voort zetten. De Westeuropese landen zouden evenwel een groter aan deel in deze hulp moeten nemen. OOST-WEST Nixon voelt ook voor onderhan delingen met de communistische landen, met inbegrip van China, maar vanuit een sterke positie. Hij heeft zich uitgesproken voor vermindering van de bewape ningswedloop. ORDE EN GEZAG Nixon wil de plaatselijke auto riteiten in de V.S. meer middelen geven om orde en gezag te hand haven. Hij wenst ook krachtiger bestrijding van de handel in ver dovende middelen. BUITENLAND Nixon heeft verhoogde econo mische hulp en verminderde mi litaire hulp bepleit. Hij wil alle hulp staken aan landen, die eco nomische betrekkingen onderhou den met vijanden van de Ver enigde Staten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Europa mist iedere invloed in de wereld. De verdeeldheid in dit werelddeel dreigt opnieuw tot stand te komen. Het nationalisme steekt zijn kop weer op en we richten ons zelf ten gronde, wanneer wij hier in Europa blijven doorgaan met de loopgravenoorlog van onze nationale diplo matie." Met deze sombere woorden tekende prof. dr. W. Hallstein, oud voorzitter van de Europese Commissie en voorzitter van de inter nationale Europese beweging, gisterenmorgen in Den Haag de tegen woordige situatie in Europa. „Ondanks alle goede wil, die op gebracht is om Europa tot eenheid te brengen, hebben wij internationaal geen enkele stem. Dit is gebleken in het Midden-Oosten-conflict, het is nog scherper naar voren gekomen tijdens de dramatische gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije. Wij zijn niet in staat ook maar iets bij te dragen in de verhoudingen tussen de twee grootmachten in deze wereld." Aldus dr. Hallstein aan de voor avond van een groot opgezet Euro pees parlementair congres, dat de komende dagen in Den Haag ge houden wordt. Ruim 500 ministers, parlements voorzitters, leiders van politieke par tijen en parlementariërs uit een groot aantal Europese landen willen met dit congres het Europees den ken een nieuwe impuls geven. „Wat wfj nodig hebben, is een algemeen aanvaarde opvatting, dat wij Euro pees moeten worden, dat wij geza menlijk Europa moeten maken", zei professor Hallstein. „Het gaat nu na melijk om de vraag van leven en dood van ons werelddeel. De Ame rikanen bijvoorbeeld hebben jaren lang de Europese politiek voorrang gegeven. Zij hebben dit veranderd en Azië boven aan hun politieke ranglijst geplaatst. Wij hebben na melijk niet kunnen waarmaken dat wij een gemeenschappelijke Euro pese politiek willen. Het congres wil aansturen op een gezamenlijke resolutie, waarin de noodzaak van deze Europese politiek opnieuw beklemtoond wordt. Maar in Den Haag ontbreken de komende dagen toch weer de regeringsverte genwoordigers van Frankrijk. Zij hadden oorspronkelijk hun komst toegezegd, maar dit op het laatste ogenblik laten afweten. Ook de Gaullistische partij, de grootste par tij in Frankrijk, ontbreekt op deze Europese parlementaire bijeenkomst en hieruit blijkt voor de zoveelste keer duidelijk, dat de gemeenschap pelijke wil om tot een verenigd Europa te komen nog lang niet aan wezig is. Ook Griekenland is afwe zig. De Griekse parlementariërs kun nen niet uitgenodigd worden, omdat zij er niet zijn, was in Den Haag de enige, maar veelzeggend commen taar op deze afwezigheid. Op het congres zal een groot aan tal ministers het woord voeren even als tal van politieke leiders en par lementariërs. De ruim 500 afgevaar digden worden vandaag in de ridder zaal aan het Binnenhof toegesproken door koningin Juliana, waarna het congres zich gaat beraden op de moeilijkheden en mogelijkheden van een verenigd Europa. Engeland stuurt een delegatie van ruim 100 afgevaardigden, de groot ste vertegenwoordiging. „Omdat Engeland zo veel voelt voor een Europese eenheid", aldus oud-minis ter Duncan Sandys. De demonstratieve bijeenkomst in Den Haag is tevens een herdenking van 20 jaar Europese beweging. In 1948 werd een eerste congres even eens in Den Haag belegd van een groot aantal Europese parlementa riërs die onder de indruk van de tweede wereldoorlog wilden streven naar een verenigd Europa. „Wat er van terecht gekomen is, kunnen wij niet zelf beoordelen", zei prof. Hallstein gisteren in dit zelfde Den Haag. „Laten we daar om maar niet terugblikken, maar naar de toekomst werken, waarin wij werkelijk een stem kunnen krij gen in het wereldgebeuren. Ook al denkt een groot deel van de wereld buiten Europa dat wij luid en deca dent zijn en niet meer in staat iets te ondernemen. Helaas is deze op vatting over Europa voor een groot deel ook onze eigen schuld." (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE In het ziekenhuis „De Weezen Landen" te Zwolle is de 31- jarige aannemer Te Kiefte uit Le- melerveld overleden nadat hem een injectie met een verdovend middel was toegediend. De heer Te Kiefte zou een neusoperatie ondergaan. Een onderzoek wees inmiddels uit dat er geen sprake is van een fout die door het behandelende personeel zou kunnen zijn gemaakt. De direc teur van het ziekenhuis dr. J. Dhont deelde gisterochtend mee, „Alle no dige maatregelen zijn genomen alvo rens men tot de ingreep is overge gaan. Hierbij deed men onder meer een proef met een geringere hoe veelheid van hetzelfde materiaal. Uit niets bleek dat later het verdoven de middel dat in allerlei chemische variaties wordt gebruikt, het drama tisch gevolg zou hebben". De heer Dhont zei voorts: „In medische kringen is hét bekend dat het hier toegepaste preparaat eer der levens heeft geëist, maar uit niets is van te voren vast te stellen dat de patiënt zou kunnen overlijden als de vereiste proeven eenmaal zijn genomen. Het onderzoek wees uit dat de heer Te Kiefte lichamelijk geheel gezond was. Van een te gro te hoeveelheid injectiestof was even min sprake". De heer Te Kiefte moest plaat selijk worden verdoofd. De heer Dhont wees er nog op dat men het in dit geval dodelijke middel zowel nationaal als internationaal al dage lijks toepast. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (KNP) Na de derde plenaire zitting na het pasto raal concilie van de Nederlandse kerkprovincie van 5 tot 8 januari 1969, zijn nog drie conciliezittingen in voorbereiding. In april 1969 zul len de onderwerpen: geloof in gese culariseerde wereld, moderne ge loofsbeleving en kerkelijk praktize- ren, aan de orde komen. Voor de geplande najaarszitting in oktober 1969 wil men de onderwerpen: ambt, religieuzen, verkondiging en gezag behandelen. In januari 1970 tenslotte, denkt men de onderwerpen vrede en oecumene te behandelen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van de Sociaal-Economische Raad wordt de aanval van het Tweede-Kamerlid Wieldraayer (PvdA) op de trage werkwijze van de SER ,niet sportief' genoemd. In de Tweede Kamercommissie van sociale zaken had de heer Wiel draayer gezegd dat zijn fractie maatregelen wij om de SER vlotter te laten werken. Hij wees erop dat sommige adviesvragen al meer dan twee jaar bij de raad liggen, De juistheid hiervan wordt niet ont kend. Maar tegen de kritiek van het kamerlid wordt aangevoerd dat de SER nauwelijks sneller kan werken. Tijdsgebrek is het grote probleem niet. De regering vraagt weliswaar over vele zaken advies aan de raad, maar in diverse zaken heeft de SER bewezen vlot te kunnen werken. Ook de ingewikkeldheid van de vraag stukken waarover moet worden ge adviseerd is niet de hoofdoorzaak, waardoor de adviezen zo lamg op zich laten wachten. In een aantal gevallen hebben de adviesaanvragen betrekking op „hete maatschappelij ke hangijzers", vraagstukken die nog nie+ tot afgeronde meningen in kringen van werkgevers en werkne mers hebben geleid. Als dergelijke zaken bij de SER aanhangig worden gemaakt, moet de kwestie in de verschillende maatschappelijke krin gen „van onder tot boven" worden doorgesproken. Geleidelijk aan groeit dan in eigen kring de oordeelsvorming, waarna in het beraad tussen werkgevers en werknemers in de SER-commissies de verschillende standpunten meer en meer rijpen. Om enkele van die „hete hangij zers" te noemen: de sociale verze keringen, de grotere openheid van de ondernemingen, het stakings recht, de arbeidsmarkt-politiek, de werktijdverkorting. Het kan gebeu ren dat de oordeelsvorming in de verschillende maatschappelijke krin gen zich in de loop der tijd wij zigt. De SER wordt geconfronteerd met kwesties van inkomens- en machts verhoudingen die de structuur van de maatschappij raken. Op die vra gen kan in zo'n club met „vogels van diverse pluimage" niet een- twee-drie een antwoord worden ge geven. Zelfs als er al in de „eigen kring" van werkgevers en werkne mers een duidelijk en afgerond ant woord zou bestaan. In kringen van de SER wordt er op gewezen dat in de laatste maan den over zeer zwaar wegende zaken advies op verzoek van de regering is uitgebracht. Bijvoorbeeld over: betere jaarver- slaggeving van de n.v.'s, het enquê terecht, de raad voor de werkgele genheid, binnenkort volgt het rapport over grotere bevoegdheden voor de ondernemingsraden. Ieder half jaar moet worden gestudeerd op het halfjaarlijks rapport over de economische situatie van ons land. „De SER is een soort worstmolen waar de regering de hele maat schappelijke problematiek heeft in gestopt". Die opmerking maakta mr. drs. L. M. A. van Rooy, alge meen secretaris van de federatie van katholieke en prot.-chr. werkge versverbonden. Hij ziet de lange duur van de SER-adviezen „niet erg' somber in". De heer Van Rooy wees er trou wens op dat de Tweede Kamer soms ook een lange tijd nodig heeft voordat moeilijke zaken worden af gehandeld Een heel duidelijk voor beeld: het ontwerp vennootschaps belasting ligt al sinds 1960 bij de Kamer. Of en wanneer deze zaak wordt afgehandeld, is nog niet be kend. In kringen vain de SER wordt naar voren gebracht dat de raad verzoeken om een snelle advisering serieus neemt, met spoed een gede gen advies uitbrengt en dan soms moet constateren dat de zaak lang bij de Tweede Kamer blijft liggen. Aan de Sociaal-Economische Raad wordt een veelheid van adviezen ge vraagd, waarvan vele over formele zaken als: aanwijzing vertegenwoor digers in de „schappen", verorde ningen van „schappen" enz. Er lig gen momenteel nog ongeveer vijf tien „grote kluiven" bij de raad. In sommige gevallen zijn tussentijdse adviezen uitgebracht en leggen de deskundigen van werkgevers en werknemers organisaties, alsmede de hooggeleerde kroonleden de laat ste hand aan het eind-advies. In de december vergadering komt waar schijnlijk het eind-advies over de ar beidsmarktpolitiek aan de orde, dat 600 bladzijden omvat. De adviesaan vrage werd in augustus 1964 gedaan. Gewerkt wordt aan het eind-advies over het vennootschapsrecht. De aanvrage dateert van 16 februari 1965. Twee tussen-adviezen zijn in middels uitgebracht. Kortelings is advies gevraagd over de bedrijfsfu sies en -concentraties, voor de be studering waarvan een werkcom- missie zal worden ingesteld. In be handeling zijn verder o.a. de vol gende adviesaanvragen: vereenvou diging sociale verzekering op lange termijn (aanvrage van 10 2 - '67). Wijziging pensioen, en spaarfondsen wet (20 - 10 - '67); programmering sociale verzekeringen (20 - 10 - '67); voorontwerp vestigingswet detailhan del (23 - 3 - '68); arbeidstijdverkor ting na 1970 (11 - 6 - '68); structuur verzekeringen tegen kosten genees kundige verzorging (8 - 8 - '68); ontwerp herziening zeeschepenwet (29 - 8 - '68); loonsomheffing (17 - 9 - '68).

de Stem | 1968 | | pagina 13